Дали има живот на марс ?

Go down

Дали има живот на марс ?

Пишување by Mickey on Сре Јан 30, 2008 5:36 pm

Знаеме дека Beagle 2 беше единствената мисија со која се планираше да се изведе есперименти чија цел беше детектирање живот на црвената планета. Пред дваесетипет години Viking проектот на NASA ја започна потрагата по живот на Марс. Изведените eксперименти беа дизајнирани да откријат постоење на активни метаболизми, но за жал со скромни претходни сознанија за Марс, затоа некои од резултатите останаа неразјаснети до денес. Овие резултати доколку се протолкуваат на еден начин во нив може да се забележи биолошка активност, доколку, пак, се протолкуваат поинаку може да се протолкуваат како последица од хемиски реакцији.
Во времето на Viking мисијата (1975/6) еден од инструментите не успеа да детектира присуство на органска материја (над нивото на контаминација на инструментите) со што не можеше да се донесе валиден заклучок. Исто така се претпоставуваше дека до следната мисија кон Марс ќе поминат само неколку години. Во такви околности непостоењето на валиден доказ набргу беше протолкувано: 'На Марс нема живот' иако всушност вистинскиот одговор го немаме.
Во истиот период додека мисијата Viking траеше на Антарктикот беа собрани метеорити од кои беа собрани докази за тоа дека Марс, сепак, не е пуста планета. Со изучување на изотопскиот состав на метеоритот со МС може да точно да се определи од кој објект од сончевиот систем потекнува. Слично како што со ДНА може да се утврди за кој животински вид станува збор.


Што мислите дали има живот на Марс?
Како си ги објаснувате марсовците, чиниите.. сето тоа што се случуваше во мкд?

_________________
avatar
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 31
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

Преглед на профилот на членот http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали има живот на марс ?

Пишување by LjaLjo on Сре Јан 30, 2008 9:07 pm

ne mi se verue deka sea ima zivot na mars barem ne kakov sto mie si go zamiljuemo so nekoj marsovciso golemi gave i jajcesti oci, imalo nekoas toa pokazuae i povrsinata na planetata ama isto kako i zemjata ednostavno se potrosile prirodnite bogastva i `ljudite` si se prefrlile na druga planeta a sigurno ima nekoj zivot kako bakterie i takvi nekoj mali nevidlivi za golo oko. istot ce ne snajde i nas,kako sto gleamo planetava e pred kraj na unistuenje ama ce najdemo nacin da se preselimo na druga planeta, pa toa i u biblijata go pisue (gposd ce gi sobere ljudite ce im podari nova planeta nov nebo ..... `nesto take bese`) istoto ova go kazue i nastradamus i ja veruem deka i take ce bide
avatar
LjaLjo
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 259
Age : 31
Местолокација : Ajducko Maalo - Tetovo - Makedonija
Job/hobbies : Kickin Fat Lyrics
Humor : :)
Registration date : 2008-01-21

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/genocidub

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали има живот на марс ?

Пишување by katerinche on Чет Јан 31, 2008 6:49 pm

Jas mislam deka ima i ne samo na mars tuku i na nekoi drugi planeti koi shto ne se otkrieni do sega, zatoa shto ne mi se veruva samo nie da sme vo vselenava !
avatar
katerinche
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 360
Age : 35
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : Work on Drug and AIDS prevention
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/katerina_stojchevska

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали има живот на марс ?

Пишување by VeRcE on Пет Фед 01, 2008 2:54 pm

ne smo sami u vselenata ..i u toa ne moze nikoj da me razubedi..na mars ne znam dali ima..mozno e..ama ima i na mnogu drugi planete pomalu ili pojkje slichni na nas..
avatar
VeRcE
Помлад Референт
Помлад Референт

Female
Број на мислења : 96
Age : 29
Местолокација : TETOVO
Job/hobbies : jskljld
Humor : dfgsdga
Registration date : 2008-01-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали има живот на марс ?

Пишување by Nobodynobody on Саб Фед 02, 2008 3:46 am

Nema.
avatar
Nobodynobody

Female
Број на мислења : 8
Age : 28
Местолокација : In the middle of nowhere
Job/hobbies : .....
Humor : .....
Registration date : 2008-02-01

Преглед на профилот на членот http://www.nobody.com

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали има живот на марс ?

Пишување by LjaLjo on Саб Фед 02, 2008 5:09 am

preska ja gleav emisijava od milenko na kanal 5 i bas bese za nlo i kazueja snimke od astronauti sto bile nagore Smile i okolu stanicava mir imase edno cudo NLO (kako sto kaza milenko `kako guzvata u sk u 4 saat`) i uste eden milion drugi slucaevi na videni NLO ne samo na planetava nego u vselena. imase i edna snimka sto malce me zacudi - NASA imale oruzje (plazma) i na snimkava se pokazue kako idno NLO leta nad zemjava i od zemjava se ispukue svetlina (plazma) nakaj nego i toa bega so ogromna brzina (12 000 MPH) i kazaja deka se odvivala nekoja spejs vojna uste od mnogu odamna ..... koj saka da go vidi go ima na www.milenko.com moze da se gleda mnooogu dobar dokumentarec
avatar
LjaLjo
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 259
Age : 31
Местолокација : Ajducko Maalo - Tetovo - Makedonija
Job/hobbies : Kickin Fat Lyrics
Humor : :)
Registration date : 2008-01-21

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/genocidub

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали има живот на марс ?

Пишување by ast3rix on Саб Фед 02, 2008 1:46 pm

Moze nema bas na Mars ali nadvor od planetava nasha sigurno ima! Smile

_________________


Conquest is everything after Perfection
avatar
ast3rix
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1064
Age : 35
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Computers, Music
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/ast3rix

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали има живот на марс ?

Пишување by sanji4ka on Пон Фед 04, 2008 12:15 am

katerinche напиша:Jas mislam deka ima i ne samo na mars tuku i na nekoi drugi planeti koi shto ne se otkrieni do sega, zatoa shto ne mi se veruva samo nie da sme vo vselenava !


i go mislim istovo...i deka i tija se prasuaaa dali ima nekoj na nasava planeta
avatar
sanji4ka
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Female
Број на мислења : 227
Age : 27
Местолокација : in your heart
Humor : :-D
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали има живот на марс ?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот