Што е тоа што ги тера луѓето да ги предаваат своите најдобри пријатели?

Go down

Што е тоа што ги тера луѓето да ги предаваат своите најдобри пријатели?

Пишување by Mickey on Сре Јан 30, 2008 7:37 pm

Ме интересира дали и колку е поврзано со психата ова, значи би сакал да
видам психилошки осврт на ова прашање. Многу долго сум размислувал, ама
никако не сум дошол до одговорот на прашањето: зошто, оние на кои
секогаш сме му помогнале, сме била тука за нив кога имало потреба, на
крајот испаѓаат дволични копилиња и хипокрити од секој аспект.

_________________
avatar
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 30
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

Преглед на профилот на членот http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е тоа што ги тера луѓето да ги предаваат своите најдобри пријатели?

Пишување by Dzordz on Чет Мај 01, 2008 4:58 am

секој си ги гледа своите потреби,секој сака свои заслуги,секој сака да биде прв и секој сака да биде центарот на светот.....ова се неколку претпоставки(вистинити)кои се појавуваат како причина за зезнување на некој пријател
avatar
Dzordz
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 166
Age : 34
Местолокација : TE
Job/hobbies : SKITAC
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е тоа што ги тера луѓето да ги предаваат своите најдобри пријатели?

Пишување by Daci on Пет Мај 02, 2008 12:25 pm

Љубомора?

_________________
eXtreme Bass Collective
avatar
Daci
Десна Рака
Десна Рака

Male
Број на мислења : 933
Age : 27
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Highschool
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/dacimk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е тоа што ги тера луѓето да ги предаваат своите најдобри пријатели?

Пишување by Duki on Чет Мај 29, 2008 1:50 pm

eeeee toaaa see desaaavaaa svakiiiii dn :/:/:/ i ja samaaa ne znaeeeemm zs takeeeee:S zs sekojjj si gleaaa za sebeee zatoaa
avatar
Duki
Новајлија
Новајлија

Female
Број на мислења : 26
Age : 25
Местолокација : TETOVO AJDUCKOOOOOO MAAAALOOO
Job/hobbies : listening to music, MSN,dancing,roller skating,singing and spending my timeee with my friends(fe)
Humor : looking for a perfect girl ?,,,mhmhmhmhm go buy yourself a BARBIE DOLL
Registration date : 2008-03-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/fe_6

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е тоа што ги тера луѓето да ги предаваат своите најдобри пријатели?

Пишување by GANGY on Чет Мај 29, 2008 3:19 pm

drugarite se licemeri pred tebe se peavat drugari a pozadi grb se sitkaat kako kurvi za pari
avatar
GANGY
Новајлија
Новајлија

Female
Број на мислења : 13
Age : 24
Местолокација : nekade na ulica
Job/hobbies : pisuvanje rap txtovi,
Humor : :D:D:D
Registration date : 2008-05-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е тоа што ги тера луѓето да ги предаваат своите најдобри пријатели?

Пишување by gjavolche on Вто Јун 03, 2008 4:32 am

Pa bidejki deneska sekoj si gleda za sebe...site se koristoljubivi,licemerni,ljubomorni i sebichni kopilinja..da ne pochnam da ja redam paletata na moite bivshi drugari/ki kje me frkne glava...Se nadevam deka kje im se vrati so polosho kad tad Smile
avatar
gjavolche
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Female
Број на мислења : 172
Age : 34
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : umetnost,knigi,filmovi,muzika,laf-muabet....
Registration date : 2008-04-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е тоа што ги тера луѓето да ги предаваат своите најдобри пријатели?

Пишување by ast3rix on Вто Јун 03, 2008 11:15 am

хаахаах другари за другари, курви за пари Smile...абе оговарање меѓу другари мора да има бидејќи секој си има свои недостатоци, али битно е сето тоа да остане у склоп на другарството, да не му попречуваш пут на некому со тоа (да не го оговараш и грдиш пред други надвор од друштво), да се трудиш да му помогнеш да ги реши или намали мааните или пак ти самиот да ги заобиколиш и да го прифатиш како таков!

У склоп на едно друштво може да има и заебанции, и препукувања, оговарања, незлонамерно вреѓање итн...меѓутоа надвор од таа заедница (друштво) мора да се има единство...само така ќе го одбраниш другарот, друштвото, а индириктно и самиот себе т.е ќе ги оправдаш сопствените постапки и делувања во општеството!

Пр:
Доколку на некому му речеш дека твојот другар/другари е ваков, онаков итн...во прв момен можеби ќе се здобиеш со некој поен плус како многу подобар од него/нив...меѓутоа второстепено си ставаш сопка самиот на себе бидеќи ти се дружиш и постојано си и остануваш да бидеш дел од тоа друштво! И тука се поставува прашањето кој е "лошиот или глупиот" во ситуацијава!?

Него ај ја многу се разлафеф Smile...има една итересна поговорка:

Fear no enemy, deny no friend !

_________________


Conquest is everything after Perfection
avatar
ast3rix
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1064
Age : 35
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Computers, Music
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/ast3rix

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е тоа што ги тера луѓето да ги предаваат своите најдобри пријатели?

Пишување by Daci on Вто Јун 03, 2008 8:01 pm

Искажувам целосно согласување со постот на Asterix Smile

_________________
eXtreme Bass Collective
avatar
Daci
Десна Рака
Десна Рака

Male
Број на мислења : 933
Age : 27
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Highschool
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/dacimk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е тоа што ги тера луѓето да ги предаваат своите најдобри пријатели?

Пишување by Mickey on Вто Јун 03, 2008 8:10 pm

ast3rix напиша:
хаахаах другари за другари, курви за пари Smile...абе оговарање меѓу другари мора да има бидејќи секој си има свои недостатоци, али битно е сето тоа да остане у склоп на другарството, да не му попречуваш пут на некому со тоа (да не го оговараш и грдиш пред други надвор од друштво), да се трудиш да му помогнеш да ги реши или намали мааните или пак ти самиот да ги заобиколиш и да го прифатиш како таков!

У склоп на едно друштво може да има и заебанции, и препукувања, оговарања, незлонамерно вреѓање итн...меѓутоа надвор од таа заедница (друштво) мора да се има единство...само така ќе го одбраниш другарот, друштвото, а индириктно и самиот себе т.е ќе ги оправдаш сопствените постапки и делувања во општеството!

Пр:
Доколку на некому му речеш дека твојот другар/другари е ваков, онаков итн...во прв момен можеби ќе се здобиеш со некој поен плус како многу подобар од него/нив...меѓутоа второстепено си ставаш сопка самиот на себе бидеќи ти се дружиш и постојано си и остануваш да бидеш дел од тоа друштво! И тука се поставува прашањето кој е "лошиот или глупиот" во ситуацијава!?

Него ај ја многу се разлафеф Smile...има една итересна поговорка:

Fear no enemy, deny no friend !
Не е лош постов.. ама ипак малу е надвор од прашањево: Зошто секогаш оној кој си бил цело време тука за него и си му помагал на крај испаѓал копиле со тебе (Ти свртел грб, и те оставил сам).
на пример ја тоа не го толерирам и полаку али сигурно гледам да се оттргнем од таквите.

_________________
avatar
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 30
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

Преглед на профилот на членот http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е тоа што ги тера луѓето да ги предаваат своите најдобри пријатели?

Пишување by Dzordz on Сре Јун 25, 2008 4:17 pm

ЛАЈФ САКС
avatar
Dzordz
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 166
Age : 34
Местолокација : TE
Job/hobbies : SKITAC
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е тоа што ги тера луѓето да ги предаваат своите најдобри пријатели?

Пишување by LittLe FoOL on Вто Aвг 19, 2008 3:15 pm

Mickey напиша:
Не е лош постов.. ама ипак малу е надвор од прашањево: Зошто секогаш оној кој си бил цело време тука за него и си му помагал на крај испаѓал копиле со тебе (Ти свртел грб, и те оставил сам).
на пример ја тоа не го толерирам и полаку али сигурно гледам да се оттргнем од таквите.

Ја мислим дека све тоа се дешава зашто пред све, тија што ги сметаш за другари, не са ни свесни што све си напраел за нив, т.е. не са благодарни. Од друга страна, секој си гледа за себе - кога се работи за него, сака да има другари околу себе, а кога се работи за тебе, тогаш има побитна работа и милиони изговори. Има и ред други причине што са напишани претходно и се слажем со нив, а дали е тоа у самата психа на чуекот....баш и не знам. Све зависи од самиот чуек,али некад мислим дека има врска и со претходното искуство...Ако некад осетил такво нешто претходно, таке ќе се понаша према другите без разлика што не му са тија криви.
avatar
LittLe FoOL
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 487
Age : 30
Местолокација : Трачарево
Job/hobbies : све и ништо
Registration date : 2008-07-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е тоа што ги тера луѓето да ги предаваат своите најдобри пријатели?

Пишување by Dzordz on Пон Aвг 25, 2008 12:20 am

ЗАТОА,ПАМТИ ПА ВРАТИ,
можеби тогаш ќе се сети дека грешката е до него или неа
avatar
Dzordz
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 166
Age : 34
Местолокација : TE
Job/hobbies : SKITAC
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е тоа што ги тера луѓето да ги предаваат своите најдобри пријатели?

Пишување by LittLe FoOL on Пон Aвг 25, 2008 7:24 pm

Dzordz напиша:ЗАТОА,ПАМТИ ПА ВРАТИ,
можеби тогаш ќе се сети дека грешката е до него или неа

a moze i uopste da ne se seti.... Rolling Eyes
avatar
LittLe FoOL
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 487
Age : 30
Местолокација : Трачарево
Job/hobbies : све и ништо
Registration date : 2008-07-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е тоа што ги тера луѓето да ги предаваат своите најдобри пријатели?

Пишување by Dzordz on Нед Aвг 31, 2008 6:14 pm

a moze i uopste da ne se seti.... Rolling Eyes[/quote]

уште подобро,така повеќе ќе страда Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
avatar
Dzordz
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 166
Age : 34
Местолокација : TE
Job/hobbies : SKITAC
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е тоа што ги тера луѓето да ги предаваат своите најдобри пријатели?

Пишување by *princess*legijata* on Вто Апр 07, 2009 7:43 pm

mene psihologijata me interesira mn i toj bi sakala da studiram ama za ovoj prasanje nikad ne sam razmislila
desilo mi se e milion puti i ne postoe drugarka koja na nekoj nacin ne me e izneverila iako ja i zivoto bi ga zrtvuvala za numa ili nega

mislu deka lugjeto ga pravat toj zaso sa premnogu sebicni i sekad se stavat na prvo mesto Mad
deka mnogu potesko ke ti tekne kako ke se custvue drugar ti posle toj so ke mu ga napraves
ama dodeka ne osetes na svoja koza...
a isto mislu deka moze nekoj da ga naprave toj od ljubomora ako non-stop se druzete i ti stanues kako idol na taj licnost
ama ipak ona ljubomore na taj tvoja "sovrsenost" i saka da ga dostigne tvojo level pa zatoj e spremna da te frle pod avtobus
zid
avatar
*princess*legijata*
Новајлија
Новајлија

Female
Број на мислења : 19
Age : 24
Местолокација : kratovo
Job/hobbies : basketball
Registration date : 2009-04-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што е тоа што ги тера луѓето да ги предаваат своите најдобри пријатели?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот