Карактер (Имам свое јас!!!)

Go down

Карактер (Имам свое јас!!!)

Пишување by Mickey on Сре Јан 30, 2008 7:38 pm

Карактер, нарав, табиет, природа ...

Кога зборуваме за карактер, мислиме на она што е потрајно и стабилно кај една личност, специфично.
Сите нејзини особености и начин на однесување.
Кои се принципите, насоченоста на животниот пат и која е во суштина моралната страна на личноста.
Во основата на карактерот е волјата, за да се постигнат сите квалитети кои сме ги зацртале...

Токму тоа ми е целта на темата, кои се ултимативните квалитети, зошто
баш тие и од каде сме до дошле од заклучок дека треба својот карактер
да го обликуваме по тој калап?
Кој според вас е идеалниот карактер? (не дискутираме за тоа дека тоа не
е возможно, се поставува само како прашање)Значи кои карактерни
својства ги цените и зошто?

Дали може карактерот да се изгради само при вежбање и развивање на волјата?
Дали личноста навистина сама бира или се тоа и е наметнато?

_________________
avatar
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 30
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

Преглед на профилот на членот http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Карактер (Имам свое јас!!!)

Пишување by Dzordz on Вто Мар 18, 2008 7:19 pm

Во човековата природа е многу поприфатливо кога луѓето имаат добар карактер,па според ова се изградени дисциплинските норми,но неможат сите да имаат добар карактер затоа што непостои дефиницијата за тоа што е ВООПШТО идеален карактер.Инаку на развитокот на карактерот влијаат надворешни фактори како-домашно воспитание,училишно воспитание,однос со надворешниот свет и тн.
Мислам дека на секому му е наметната таа ИДЕАЛНА слика со која се опишува идеалниот карактер.
avatar
Dzordz
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 166
Age : 34
Местолокација : TE
Job/hobbies : SKITAC
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Карактер (Имам свое јас!!!)

Пишување by katerinche on Сре Апр 09, 2008 1:38 am

Sekoj si ima svoe jas, samo shto ne site podednakvo si go cenat i go istaknuvaat svoeto JAS. A za formiranjeto na lichnosta i na krakterot mislam deka i samite ne sme svesni kako toa ni se sluchuva i kako se formira lichnosta. Se svestuvame duri togash koga veke sme oformeni kako lichnost, bez razlika dali stanuva zbor za lichnost so poveke dobri ili so poveke loshi osobini, iako i tuka nema nekoja jasna granica zatoa shto diskutabilno e shto e dobro, a shto losho, odnosno sekoja osobina zavisi od dadenata situacija. Opshtestveno gledano najchesto se nametnuvaat opshto prifatenite moralni vrednosti koi pretstavuvaat nekoj ideal za toa kakva treba da bide edna lichnost, megutoa sudejki spored toa deka ne postoi idealna lichnost, odnosno lichnost so idealen karakter doagame do zakluchok deka karakterot na edna lichnost pretstavuva kombinacija od mnogu faktori, kako shto se opshtestvenite, lichnite, genetskite i sl. koi nesvesno vlijaat vrz oformuvanjeto na edna lichnost.
avatar
katerinche
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 360
Age : 34
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : Work on Drug and AIDS prevention
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/katerina_stojchevska

Вратете се на почетокот Go down

Re: Карактер (Имам свое јас!!!)

Пишување by kjara on Саб Апр 12, 2008 4:51 am

Pa valjda nema da kazhete "IMAM SVOE TI!!!"
Karakterot i lichnosta se gradat niz celiot zhivot. Zavisi od nas koj kolku ke raboti na sebe. Zhivotot e golemo shkolo.
avatar
kjara
Помлад Референт
Помлад Референт

Female
Број на мислења : 61
Age : 37
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : sloboden umetnik
Registration date : 2008-04-09

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Карактер (Имам свое јас!!!)

Пишување by LittLe FoOL on Вто Aвг 19, 2008 3:35 pm

Mickey напиша:
Дали може карактерот да се изгради само при вежбање и развивање на волјата?
Дали личноста навистина сама бира или се тоа и е наметнато?

Карактерот се гради низ целиот живот затоа што постојано учиш и се мењаваш. Голем удел у тоа имаа домашните, средината у која што живиш, начинот на живеење, искуството....Све тоа влијае да се се изградиш како личност.

А за второво прашање, мислим дека дел од каракерот и особинете не са наметнати, туку генетски пренесени,а другиот дел, на некој начин, сами го бирамо. Врз основа на она што смо го виделе, чуле и осетиле, решавамо што е најдобро за нас и како да се поставимо у одредена ситуација т.е. која карактерна особина ни е лоша, која ни недостига, која треба да се доразвие, а која да се промени.
avatar
LittLe FoOL
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 487
Age : 30
Местолокација : Трачарево
Job/hobbies : све и ништо
Registration date : 2008-07-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Карактер (Имам свое јас!!!)

Пишување by Dzordz on Пон Aвг 25, 2008 12:06 am

колку и да е човек емотивно зрел,колку и да е искусен...сепак тој никогаш неможе да биде сигурен дека се з познава самиот себе си,затоа што никој не се познава самиот себе
avatar
Dzordz
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 166
Age : 34
Местолокација : TE
Job/hobbies : SKITAC
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Карактер (Имам свое јас!!!)

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот