Животот е вечно чекање

Go down

Животот е вечно чекање

Пишување by Mickey on Сре Јан 30, 2008 7:57 pm

Кога сме мали чекаме да ни ја купат омилената играчка, чекаме да
пораснеме, потоа кога ке почнеме на училиште чекаме што побрзо да
завршат часовите па што побрзо да дојди распуст, чекаме да видиме
резултати дали сме се запишале во средно, и пак чекаме да поминат
часовите и се така чекаме , потоа чекаме да се запишиме на факултет,
или дали ке не примат на работа, чекаме да ни се родат деца, итн итн и
на крајот кога ке неможиш веке да се движиш бидејки си остарел од
чекање и чекаш да умреш бидејќи ти е смачено од чекање. Sad

_________________
avatar
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 30
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

Преглед на профилот на членот http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е вечно чекање

Пишување by katerinche on Чет Јан 31, 2008 4:15 am

Abe do nekade si u pravo deka zivotot e chekanje, ama u sprotivno mislam deka monotonijata bi ne ubila. Jas lichno ich ne sakam chekanje i neizvesnost, ama koga ke vidish se se vrti okolu chekanje. Btw Mickey alal da ti e za mislenjevo, jas nikogash ne sum razmisluvala vaka, ama stvarno u pravo si.
avatar
katerinche
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 360
Age : 34
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : Work on Drug and AIDS prevention
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/katerina_stojchevska

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е вечно чекање

Пишување by Dzordz on Вто Мар 18, 2008 6:25 pm

Па се е врзано со чекање,затоа што постои изреката-"кој чека ќе дочека",најверојатно во оваа димензија на живеење,најдоминантна појава е ЧЕКАЊЕТО,но јас мислам дека чекањето е приметливо само за човечкиот род,затоа што свеста на човекот е на највисоко ниво(за разлика од другите живи суштества),човекот знае дека единствените мерила кои даваат смисла на овој вид на живот се просторот и времето,што значи дека животот навистина се состои од чекање.
Тешко на оние кои се нестрпливи и кои незнаат да чекаат affraid affraid
avatar
Dzordz
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 166
Age : 34
Местолокација : TE
Job/hobbies : SKITAC
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е вечно чекање

Пишување by LittLe FoOL on Вто Aвг 19, 2008 3:47 pm

Mickey напиша:Кога сме мали чекаме да ни ја купат омилената играчка, чекаме да
пораснеме, потоа кога ке почнеме на училиште чекаме што побрзо да
завршат часовите па што побрзо да дојди распуст, чекаме да видиме
резултати дали сме се запишале во средно, и пак чекаме да поминат
часовите и се така чекаме , потоа чекаме да се запишиме на факултет,
или дали ке не примат на работа, чекаме да ни се родат деца, итн итн и
на крајот кога ке неможиш веке да се движиш бидејки си остарел од
чекање и чекаш да умреш бидејќи ти е смачено од чекање. Sad

Све овја примери што си ги навел са чекање али за истите треба и да бидеш стрплив.
Треба самите да знаемо како да го живимо животот додека чекамо. Не треба да се седи со скрстени руке и да се чекаа резултати од она што смо го напраеле или треба да се случи...едноставно треба за некој работе сами да го убрзамо темпото или па на све тоа да не гледамо како на "чекање"...Toa e дел од животот кој не би бил тоа што е ако не постои неизвесност и чекање, една хронологија на истиот.
avatar
LittLe FoOL
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 487
Age : 30
Местолокација : Трачарево
Job/hobbies : све и ништо
Registration date : 2008-07-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е вечно чекање

Пишување by *princess*legijata* on Вто Апр 07, 2009 7:47 pm

hehe Very Happy yeah ja se slozuju deka e takoj zs ima smisla
ama mislu deka zivoto e mn poveke od cekanje ... ipak zivoto se sostoe od momenti


WE DON'T REMEMBER DAYS , WE REMEMBER MOMENTS !

i treba da uzivas u sekoj moment ... zivoto e prekratak za da ne uzivas u nega... pa zatoj dodeka cekamo moze i da uzivamo
avatar
*princess*legijata*
Новајлија
Новајлија

Female
Број на мислења : 19
Age : 24
Местолокација : kratovo
Job/hobbies : basketball
Registration date : 2009-04-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е вечно чекање

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот