Слушате ли Класика?

Go down

Слушате ли Класика?

Пишување by ast3rix on Пон Мар 31, 2008 8:35 pm

Прашањето е мислам кратко и јасно...слушате ли класика...зошто да или зошто не...омилени композиции или композитори?

_________________


Conquest is everything after Perfection
avatar
ast3rix
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1064
Age : 35
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Computers, Music
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/ast3rix

Вратете се на почетокот Go down

Re: Слушате ли Класика?

Пишување by Dario on Пон Мар 31, 2008 9:10 pm

slusam klasika u posledno vreme malce pocesto, za kompozitori ne biram ama ima dosta, bidejki nema los kompozitor...
ja slusam zasto me opusta, se custvuvam ubavo smireno...
avatar
Dario
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 206
Age : 27
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : ...
Humor : ...
Registration date : 2008-01-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Слушате ли Класика?

Пишување by Kopac on Сре Апр 02, 2008 6:20 am

Ja neslusham bs ama interesno mi e i ako mi tekne nekoash za spustim neso ce slusham so dvete usi Very Happy
avatar
Kopac
Приправник
Приправник

Male
Број на мислења : 484
Age : 31
Местолокација : City Of Tetovo
Job/hobbies : Dj , Gaming & Music
Humor : Jas Ne Sum Dobil Nikakva Informacija Deka Sum Videl Neshto...
Registration date : 2008-01-19

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/k0p4c

Вратете се на почетокот Go down

Re: Слушате ли Класика?

Пишување by Daci on Чет Апр 03, 2008 1:07 pm

Одамна немам слушано класика ама чат-пат пуштам по некоја песна. Најчесто слушам Рахмањинов, Паганини, Моцарт, Бетовен...

_________________
eXtreme Bass Collective
avatar
Daci
Десна Рака
Десна Рака

Male
Број на мислења : 933
Age : 28
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Highschool
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/dacimk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Слушате ли Класика?

Пишување by ast3rix on Чет Апр 03, 2008 4:13 pm

Обожавам класика некако ме опушта и пуни со енергија...посебно сакам пиано сонати...неожам да речам дека некој ми е омилен али најчесто ги слушам Beethoven, Mozzart, Vivaldi, Tchaikovsky ама има и многу други добри сеа да не ги редам.

Единствено неможам да ја слушам денешната новокомпонирана класика (со ретики исклучоци)...бидеќи мислам дека се повеќе оди у насока на комплексност и повеќе личи на математичка формула одколку на композиција...чувствата (емоциите) како да се изоставени т.е многу тешко допираат до слушателот...

_________________


Conquest is everything after Perfection
avatar
ast3rix
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1064
Age : 35
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Computers, Music
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/ast3rix

Вратете се на почетокот Go down

Re: Слушате ли Класика?

Пишување by kjara on Чет Апр 10, 2008 5:04 pm

Retko. Sad(( Nikad ne mi teknalo da simnam simfonii, koncerti, sonati, ili drugi komadi od classical music. Neutral Koga mi se slusha, sednuvam pred klavir i si sviram. Najvishe sakam kompozicii vo molski tonalitet.
avatar
kjara
Помлад Референт
Помлад Референт

Female
Број на мислења : 61
Age : 38
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : sloboden umetnik
Registration date : 2008-04-09

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Слушате ли Класика?

Пишување by ast3rix on Чет Апр 10, 2008 9:01 pm

kjara напиша:Retko. Sad(( Nikad ne mi teknalo da simnam simfonii, koncerti, sonati, ili drugi komadi od classical music. Neutral Koga mi se slusha, sednuvam pred klavir i si sviram. Najvishe sakam kompozicii vo molski tonalitet.


Eeeej pa ti svirish klavir Smile shooo uboooo- kamo ja da znaev Sad ke si svirev i durski i molski Smile piano zakon rabota Very Happy

_________________


Conquest is everything after Perfection
avatar
ast3rix
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1064
Age : 35
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Computers, Music
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/ast3rix

Вратете се на почетокот Go down

Re: Слушате ли Класика?

Пишување by gjavolche on Чет Апр 10, 2008 9:09 pm

Iam doma 2-3 cd a so klasichna muzika,shto gi pushtam retko,shto znam neam navika za klasika...Zaden put,pred 2 god, go pushtiv Vivaldi Smile)
avatar
gjavolche
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Female
Број на мислења : 172
Age : 34
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : umetnost,knigi,filmovi,muzika,laf-muabet....
Registration date : 2008-04-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Слушате ли Класика?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот