Во која ситуација би се откажале од вашето дете?

Go down

Во која ситуација би се откажале од вашето дете?

Пишување by Mickey on Пон Јан 21, 2008 3:35 am

Хипотетичко и едноставно прашање, само еве ќе наведам неколку ситуации на кои ќе се сетам од прва, за да ви доловам на што мислам, а и да размислите малку пред да кажете дека никогаш и во ниедна ситуација не би се откажале од своето дете. Значи, ако ниедна од дадените ситуации не ви е толку пресудна за да се откажете од вашето дете, наведете некоја покомлицирана, доколку има таква, во која евентуално би се.

-Имате долгогодишна врска, но вашиот дечко не сака да слушне за дете. Вие не сакате да абортирате, па го раѓате и го давате на присвојување дека не сте спремни да бидете самохрана мајка?

-Имате врска од соништата која не планирате да ја прекинете никогаш, се сложувате и двајцата да го имате тоа дете, но не сте спремни да се соочите и се плашите од реакцијата на вашите родители, па планирате како да го износите детето за да го дадете на посвојување?

-Имате врска која неможете да ја крунисате со брак поради недостиг на финансии и случајно останувате трудна. Бидејќи не помислувате да ризикувате со абортус го раѓате и го давате на посвојување, дека сигурно некој друг пар подобро би го израснал тоа дете?

-Имате непријатно искуство, сте биле силувани при што сте затрудниле, но и во тој случај не помислувате на абортус туку раѓате и го давате своето дете, дека не би сакале да имате нешто негово кое вечно да ве потсеќа на таа ситуација, а и не сакате да сте самохрана мајка?

-Имате веќе сопруг и деца колку што можете да си дозволите (од финансиска гледна точка), но ете се случува повторно непланирано да останете трудна. И во овој случај како и во сите, вие сте против абортус па го раѓате и давате?

Тоа би биле отприлика неколкуте покомплицирани ситуации на кои можам да се сетам, па да видиме кој би имал храброст покрај толкави препреки да го задржи своето дете, а кој размислува повеќе со разумот и би се откажал од него чекајќи подобро време за друго?

_________________
avatar
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 31
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

Преглед на профилот на членот http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Во која ситуација би се откажале од вашето дете?

Пишување by katerinche on Сре Јан 23, 2008 12:56 am

I pokraj seto ova jas ne bi se otkazala od moeto dete nikogash, zatoa shto dokolku razmisluvam so razumot mozam da gi odbegnam site tie situacii, osven edna od niv - Имате непријатно искуство, сте биле силувани при што сте затрудниле, но и во тој случај не помислувате на абортус туку раѓате и го давате своето дете, дека не би сакале да имате нешто негово кое вечно да ве потсеќа на таа ситуација, а и не сакате да сте самохрана мајка?
Vo vakov sluchaj navistina ne bi znaela da vi kazam sho bi napravila, mozebi bi se odluchila na abortus (iskluchivo vo vakva situacija), mozebi bi go dala deteto na posvojuvanje, no najverojatno nema da go zadrzam.
avatar
katerinche
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 360
Age : 35
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : Work on Drug and AIDS prevention
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/katerina_stojchevska

Вратете се на почетокот Go down

Re: Во која ситуација би се откажале од вашето дете?

Пишување by VeRcE on Чет Јан 24, 2008 6:09 pm

u situacija so sliluanjeto..bi abortirala..ne bi sakala nishto negovo..a i na deteto ne bi mu bilo ok ka ce doznae deka take e zacnato..
avatar
VeRcE
Помлад Референт
Помлад Референт

Female
Број на мислења : 96
Age : 29
Местолокација : TETOVO
Job/hobbies : jskljld
Humor : dfgsdga
Registration date : 2008-01-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Во која ситуација би се откажале од вашето дете?

Пишување by ALEK on Чет Јан 24, 2008 9:34 pm

ne bi se otkazhal od moe dete.
avatar
ALEK
Новајлија
Новајлија

Male
Број на мислења : 19
Age : 28
Местолокација : Tetovo
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Во која ситуација би се откажале од вашето дете?

Пишување by MaCe on Пет Јан 25, 2008 2:56 am

-Имате непријатно искуство, сте биле силувани при што сте затрудниле,
но и во тој случај не помислувате на абортус туку раѓате и го давате
своето дете, дека не би сакале да имате нешто негово кое вечно да ве
потсеќа на таа ситуација, а и не сакате да сте самохрана мајка?....samo u vakov slucaj bi se otkazala zasto u takvi momenti, so takvo iskustvo, se otkazues od mnogu mozni rabote za da zabraes na toa, pa ne veruem ni deka deteto bi go zadrzala...
avatar
MaCe
Новајлија
Новајлија

Female
Број на мислења : 31
Age : 31
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : diplomiran badijaldzija
Humor : :))
Registration date : 2008-01-25

Преглед на профилот на членот http://petr0vska.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Re: Во која ситуација би се откажале од вашето дете?

Пишување by LittLe FoOL on Чет Jул 24, 2008 10:49 am

MaCe напиша:-Имате непријатно искуство, сте биле силувани при што сте затрудниле,
но и во тој случај не помислувате на абортус туку раѓате и го давате
своето дете, дека не би сакале да имате нешто негово кое вечно да ве
потсеќа на таа ситуација, а и не сакате да сте самохрана мајка?....samo u vakov slucaj bi se otkazala zasto u takvi momenti, so takvo iskustvo, se otkazues od mnogu mozni rabote za da zabraes na toa, pa ne veruem ni deka deteto bi go zadrzala...


se slazem ama potpolno Very Happy
avatar
LittLe FoOL
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 487
Age : 31
Местолокација : Трачарево
Job/hobbies : све и ништо
Registration date : 2008-07-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Во која ситуација би се откажале од вашето дете?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот