Во оптек новите монети од 10 и 50 денари

Go down

Во оптек новите монети од 10 и 50 денари

Пишување by ast3rix on Нед Ное 16, 2008 1:24 pmНародната банка на Македонија од денеска ги пушти во оптек новите монети во апоени од 10 и 50 денари. Со тоа, во платниот промет во земјава како платежно средство, освен кованиците од 1, 2 и 5 денари, веќе функционираат и монетите од 10 и 50 денари, кои до сега беа само книжни пари. Банкнотите од 10 и 50 денари ќе се користат паралелно со новите кованици и сукцесивно со нивното оштетување ќе бидат повлекувани од оптек.
За оваа операција Народната банка се подготвуваше неколку месеци. Подготвено е доволно количество на новите кованици кои од денеска се достапни на сите банки за да можат да ги требуваат.

Новите кованици ги имаат истите обележја како што веќе ги имаат банкнотите, односно торзото на божицата Изида од втори век п.н.е. и мозаик на паун од шести век на 10 денарките и на 50 денарките Св. Пантелејмон главен капител Скопје и Архангел Гаврил од Св. Ѓорѓи - Курбиново од 12 век.

Одлуката за замена на банкнотите од 10 и 50 денари со монети со иста вредност е донесена врз основа на анализа на досегашните трошоци на Народна банка за издавање книжни пари.

Банкнотите од 10 и 50 денари, според НБРМ, учествуваат со 52 проценти од вкупниот број на банкноти во оптек и имаат рок на траење од само една до 1,5 година. Годишниот трошок за нивното печатење изнесува околу 20 милиони денари.

Со издавањето на кованите пари од 10 и 50 денари, чиј период на користење ќе биде значително подолг, според пресметките на НБРМ, годишната заштеда би изнесувала од 11 до 12 милиони денари.

Монетите се изработуваат во Централната банка, каде пред три години е преселена машината за ковање на денарите - Шулер, откако фабриката Сувенир во Самоков, која беше единствена ковачница на железните македонски пари, отиде во стечај.

Банкнотите од 10, 50 и од 100 денари сега ги печати прилепската печатница "11 Октомври". Книжните пари во апоени од 5.000, 1.000 и 500 денари се печатат во печатницата на лондонската компанија Деларуе на Малта.

Кованите монети во оптек се надоместуваат на секои две до три години.

_________________


Conquest is everything after Perfection
avatar
ast3rix
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1064
Age : 35
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Computers, Music
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/ast3rix

Вратете се на почетокот Go down

Re: Во оптек новите монети од 10 и 50 денари

Пишување by Kopac on Нед Ное 16, 2008 7:13 pm

Da Im Ja Ebam Mamicata Da Im Ja Ebam ! Sea Ce Treba Chekmedje Da Nosim Ce Se Osecam Ka Chorbadjija Vake piz*a Im Mater !!!
avatar
Kopac
Приправник
Приправник

Male
Број на мислења : 484
Age : 31
Местолокација : City Of Tetovo
Job/hobbies : Dj , Gaming & Music
Humor : Jas Ne Sum Dobil Nikakva Informacija Deka Sum Videl Neshto...
Registration date : 2008-01-19

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/k0p4c

Вратете се на почетокот Go down

Re: Во оптек новите монети од 10 и 50 денари

Пишување by ast3rix on Нед Ное 16, 2008 10:53 pm

ќе биде интересно... tapshanje

_________________


Conquest is everything after Perfection
avatar
ast3rix
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1064
Age : 35
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Computers, Music
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/ast3rix

Вратете се на почетокот Go down

Re: Во оптек новите монети од 10 и 50 денари

Пишување by LittLe FoOL on Пон Ное 17, 2008 12:53 pm

Сега наместо кесе ќе носимо најлонче Smile
avatar
LittLe FoOL
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 487
Age : 31
Местолокација : Трачарево
Job/hobbies : све и ништо
Registration date : 2008-07-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Во оптек новите монети од 10 и 50 денари

Пишување by Daci on Пон Ное 17, 2008 2:43 pm

Со алтани треба да плаќамо кафе. gagaga

_________________
eXtreme Bass Collective
avatar
Daci
Десна Рака
Десна Рака

Male
Број на мислења : 933
Age : 28
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Highschool
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/dacimk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Во оптек новите монети од 10 и 50 денари

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот