Христос се роди. Вистина се роди!

Go down

Христос се роди. Вистина се роди!

Пишување by ast3rix on Сре Јан 07, 2009 3:57 pmБожиќ е денот на Христовото раѓање според христијанската традиција. Тоа е вториот најголем празник во христијанството, по Велигден.

Црквите кои го користат Грегоријанскиот календар, вклучувајќи ги сите католички, протестантски и повеќето православни цркви, го прославуваат на 25. декември.

Црквите кои го користат Јулијанскиот календар, вклучувајќи ја и Македонската православна црква, го прославуваат Божиќ на 7-ми јануари.

Со вечерата на денот пред Божиќ (Бадник) завршуваат предбожиќните пости.

Во повеќето земји во светот со значителен дел на христијанско население, вклучувајќи ја и Република Македонија, Божиќ е празник и неработен ден

_________________


Conquest is everything after Perfection
avatar
ast3rix
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1064
Age : 35
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Computers, Music
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/ast3rix

Вратете се на почетокот Go down

Re: Христос се роди. Вистина се роди!

Пишување by Crn_Vitez on Сре Јан 07, 2009 4:04 pm

Merry Christmas makedonce santa
avatar
Crn_Vitez

Male
Број на мислења : 1
Age : 31
Местолокација : CITY of GOD
Job/hobbies : having fun
Humor : :)
Registration date : 2008-03-11

Преглед на профилот на членот http://charli987.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот