Нефертити грдата?

Go down

Нефертити грдата?

Пишување by ast3rix on Пет Апр 03, 2009 1:20 pm
Египетската кралица Нефертити, позната и како Мона Лиза на стариот свет, сепак не била убавица какo што досега се веруваше, тврди група на германски научници.


Благодарејќи на модерната технологија германските научници открија дека славната биста на кралицата Нефертити има две лица. Тимот на експерти од медицинскиот факултет под водство на докторот Александат Хуперц користејќи ја компјутерската томографија откри дека под надворешниот слој на нејзиното лице се наоѓа камен лик чии црти се прилично поинакви.

Внатрешната верзија има помалку нагласени јаболчници, неправилен и заоблен нос и бори околу усните и очите. Хуперц смета дека површинските промени се направени според наредба на самиот фараон Акенатон, со цел ликот на неговата избраничка да одговара на тогашниот идеал на убавина. Според најновото откритие, за изгледот на нилската убавица се заслужни корективните зафати од непознат египетски склуптор, пренесува Ројтерс. Бистата на кралицата Нефертити, стара 3.000 години, пронајдена е во Египет во 1912 година. Поради симетричните линии и убавината скулптурата привлекува илјадници поклоници од целиот свет. Дел е од збирката на берлинскиот Нов музеј.


_________________


Conquest is everything after Perfection
avatar
ast3rix
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1064
Age : 35
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Computers, Music
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/ast3rix

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот