Обама на руска реклама за сладолед од чоколадо и ванила

Go down

Обама на руска реклама за сладолед од чоколадо и ванила

Пишување by ast3rix on Пет Апр 03, 2009 1:26 pm


Сладолед од чоколада и ванила е еден од неколкуте руски производи кои се рекламираат со ликот на американскиот претседател Барак Обама. На рекламата за сладоледот ’Дует’ се наоѓа Обама како лик од цртан филм, кој со прстите го покажува знакот V (победа), пред американскиот Капитол, со руски слоган: “Сите зборуваат за тоа: црно во бело!“

Посетителите на сајтови на англиски јазик го ја критикувале руската реклама. “Тоа е расизам! Дали сладоледот е исто толку одвратен како и рекламата?!“- се дел од коментарите на луѓето.

Креаторот на рекламата, Андреј Губајдулин изјавил дека рекламата не е расистичка и дека Русите имаат поинаков став кон расите во однос за западните земји. “За Русија тоа не е расизам. Забавно е, и тоа е се.“- изјавил Губајдулин, креативниот директор на рекламната агенција Voshod.

Во Русија до сега со ликот на Обама се рекламирале и услуги солариум и за белење на заби._________________


Conquest is everything after Perfection
avatar
ast3rix
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 1064
Age : 35
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Computers, Music
Humor : :)
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/ast3rix

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот