Пубертет...

Go down

Пубертет...

Пишување by Mickey on Нед Јан 20, 2008 5:01 pm

Пубертет е процес низ кој под дејството на хормоните, телото на девојчињата и момчињата се менува и созрева. Вашето дете ќе созрее од дете во жена односно маж.

Кога се јавува?
Обично, кај девојчињата започнува порано отколку кај машките. Постои широк ранг на возраст, на која може да започне. Кај девојчињата најчесто започнува помеѓу 9 и 13 години. Кај момчињата помеѓу 10 и 16 години. Најчесто започнува во исто време како што било кај родителите.

Кои промени се очекуваат кај девојчињата?

* Обично прво се зголемуваат градите.
* Се појавува влакнетост на пубичната регија ( подрачјето помеѓу нозете) и под пазувите.
* Мирисот на телото станува посилен.
* Кожата станува помасна. Се јавуваат бубуљици (акни).
* Започнува да добива во тежина, особено околу колковите.
* Започнува забрзано да расте во висина.
* Потоа ја добива првата менструација и започнува менструалниот циклус. Обично ова се случува, во тек на 2 години откако започнале да растат градите.

Кои промени се очекуваат кај момчињата?

* Расте пенисот и тестисите (јајценцата). Ова е обично првата промена.
* Станува влакнест на рацето, лицето, нозете и во пубичното подрачје (подрачје помеѓу нозете).
* Кожата станува помасна. Може да му се јават мозолки (акни).
* Мирисот на телото се засилува.
* Пораснува во висина. Рамената му се прошируваат.
* Започнува да добива во тежина.
* Гласот се задебелува.

Колку трае пубертетот?
Може да трае и до 8 години. Кај некои луѓе завршува побрзо. Кај други тече поспоро.
avatar
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 31
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

Преглед на профилот на членот http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пубертет...

Пишување by gjavolche on Пет Апр 11, 2008 12:30 am

Ti si pishal samo za fizichkite promeni-pishi i za psihata toa e pointeresno..(btw mislam deka kaj muzite cel zivot trae pubertet-na baza na psiha)
avatar
gjavolche
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Female
Број на мислења : 172
Age : 34
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : umetnost,knigi,filmovi,muzika,laf-muabet....
Registration date : 2008-04-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пубертет...

Пишување by katerinche on Нед Апр 20, 2008 4:13 pm

Jas ne se soglasuvam so toa deka kaj mashkite cel zivot trae pubertetot (psihichki). Zenite poveke "si gi zemaat rabotite pri srce" i poveke se potresuvaat za bilo shto a mashkite se poflegmatichni vo toj pogled i vo globala mashkite poveke gledaat da si gi zadovolat spostvenite interesi otkolku tugite (iako ima i iskluchoci), pa mozebi zatoa mislish deka cel zivot im trae pubertetot. Smile
avatar
katerinche
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 360
Age : 35
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : Work on Drug and AIDS prevention
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/katerina_stojchevska

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пубертет...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот