Year 2012.

Go down

Year 2012.

Пишување by Mickey on Сре Јан 30, 2008 5:38 pm

Тие што барале по книги/интернет нешто околу мистериите на античкиот свет (конкретно Средна Америка - Маите, Египет, Блиски Исток - Сумерите) веројатно наишле на бројот, односно годината 2012.
Јас, како човек кој во последниве 4 години знаел да посвети по ден-два (некогаш и повеќе) барајќи било какви информации за разни Атлантиди, пирамиди ваму и таму итн итн, можам да кажам дека бројката 2012 ја имам видено прилично многу пати. Се’ до пред една година не знаев што значи, а и тогаш, кога дознав – не ми се веруваше многу, бидејќи беше спомната во област за која немав претходни знаења, а врска немав како би можела да биде поврзана со тоа што го барав.

Секаде каде што прочитав, годината 2012 се спомнува како многу важна (читај - најважна) година.
Се’ почнува од Маите, и нивниот календар, кој и ден-денес се смета за најточниот календар некогаш направен, поради тоа што се заснова на движењето на небесните тела (главно Сонцето, Меркур и Венера).
Имено, Маите си развиле нивен систем на сметање на времето..

Број на денови / Израз
1 / Kin
20 / Uinal
360 / Tun
7200 / Katun
144000 / Baktun

.. а за почетен датум на својот календар го одредиле 11 август 3114 година п.н.е.
Системот, т.е. начинот на запишување е прилично интересен. На пример, 5.16.0.7.0 значи 5х144,000 + 16х7200 + 0х360 + 7х20 + 0х1, што е еднакво на 835,340 денови од започнувањето на календарот.
Е тука е интересниот дел. Според Маите, календарот завршува со 13тиот бактун (Baktun), што значи 1,872,000 денови од почетокот на календарот, или 21 декември 2012 година, денот на зимската рамноденица. Не е јасно и тоа како успеале толку прецизно да погодат кога е рамноденицата, кога немале нели денови, месеци, години, туку само бројки.
Баш и не се потрудиле да објаснат што потоа.. значи, не се знае што значи според Маите крајот на календарот. Крај на светот? Ху ноус?

_________________
avatar
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 31
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

Преглед на профилот на членот http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Year 2012.

Пишување by TeShKi on Нед Апр 06, 2008 5:27 am

Majmun ebi se beeeee...samo me plashish da ti e*em Smile)))))
avatar
TeShKi
Новајлија
Новајлија

Male
Број на мислења : 36
Age : 29
Местолокација : Teeeeeeeeeeeetovo
Job/hobbies : Spienje/Spienje
Registration date : 2008-04-06

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Year 2012.

Пишување by LjaLjo on Нед Апр 06, 2008 3:37 pm

ja mislim deka ce se desi toa moze ne do tolku za da go nemasvetov ama ce imamo nekoj problemi na zemjava poso maite ne bile glup narod (pleme) ostanue da pocekamo i da vidimo
avatar
LjaLjo
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 259
Age : 31
Местолокација : Ajducko Maalo - Tetovo - Makedonija
Job/hobbies : Kickin Fat Lyrics
Humor : :)
Registration date : 2008-01-21

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/genocidub

Вратете се на почетокот Go down

Re: Year 2012.

Пишување by 777 on Пон Апр 07, 2008 3:28 am

Bullshit!
avatar
777
Помлад Референт
Помлад Референт

Male
Број на мислења : 139
Age : 31
Местолокација : www.youtube.com/paralleluniversemk
Job/hobbies : playin'
Humor : ...
Registration date : 2008-01-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Year 2012.

Пишување by SteF on Пон Апр 07, 2008 11:22 am

Mrzim vakvi DOWN moabeti ! Sad
avatar
SteF
Помлад Референт
Помлад Референт

Male
Број на мислења : 62
Age : 31
Местолокација : Indonezija
Job/hobbies : Keo :)
Humor : ...
Registration date : 2008-01-23

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/mracniot

Вратете се на почетокот Go down

Re: Year 2012.

Пишување by Dzordz on Сре Апр 09, 2008 11:59 pm

ПА ТОА Е САМО ШПЕКУЛАЦИЈА
avatar
Dzordz
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 166
Age : 35
Местолокација : TE
Job/hobbies : SKITAC
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Year 2012.

Пишување by katerinche on Нед Мај 18, 2008 4:22 pm

Останува да чекаме и да видиме, 2012 и не е така далеку. Very Happy
avatar
katerinche
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 360
Age : 35
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : Work on Drug and AIDS prevention
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/katerina_stojchevska

Вратете се на почетокот Go down

Re: Year 2012.

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот