Како да управувате со вашиот мозок?

Go down

Како да управувате со вашиот мозок?

Пишување by Mickey on Сре Јан 30, 2008 7:51 pm

Прво да ве запознаам со Timothy Leary.

Др.Timothy Leary,(1920-1986)
Докторираше во полето на психологијата на универзитетот во
Калифорнија,Беркли (1950)....Предаваше на Харвард (1959-1963),
За него може да се каже дека беше психолог,филозоф, истражувач,
професор,револуционер и прв човек чии посмртни останки беа лансирани во
вселената.

Но покрај сето тоа, тој беше адвокат на психоделичните дроги и токму
таа професија му донесе многу слава.Многумина знаат да кажат "ееее, ти
знаеш ли кој е Albert Hofmann (човекот кој го пронајде LSD-то)" ама
малкумина знаат за тоа кој е Timothy Leary .Човекот
кој го проучи LSD-то и многу други психоделични дроги.Своевремено тие
супстанции не беа забранети.Во тој период Тимоти направи масовна
пропаганда на овие дроги.Но всушност не беа дрогите што тој сакаше да
им ги покаже на светот.Тој тоа го гледаше како медиум преку кој ќе може
послободно да оствари комуникација со луѓето.Се што имаше да каже е
дека се имаме навикнато на овој стереотипен начин на живот што не ни
замислуваме дека може поинаку.Тој сакаше да ја сподели својата
филозофија за животот со другите.

Човеков има изработено филмови кои своевремено ги има прикажувано на
Американските филмски платна со цел да им го долови ефектот на LSD -то
на публиката.
Епа ете едно такво видео.


//


YouTube - Timothy Leary - How to Operate Your BrainClose2You need to upgrade your Flash Player2
Коментари од типот Дроги "А" "У" не се добродојдени.Слушнете убаво што има човекот да каже и ќе биде убаво да продискутираме околу тоа.(Во видеото никаде не се спомнуваат дрогите)

Моите омилени зборови од него се..Тој што го контролира вашето око , тој го контролира вашиот ум!!!

__________________

_________________
avatar
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 30
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

Преглед на профилот на членот http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот