Зошто религијата се меша во науката?

Go down

Зошто религијата се меша во науката?

Пишување by Mickey on Сре Јан 30, 2008 8:30 pm

Ne mi e jasno zosto religijata se "mesha" vo naukata,koga naukata ne se "mesha" vo religijata....

Dokazi deka religijata se mesa vo naukata?
Setetese na reakciite na crkvata vo vrska so kloniranjeto...( toa e samo del od dokazite,gi ima mnogu. )

Sto mislite Vie vo vrska so ova?

_________________
avatar
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 31
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

Преглед на профилот на членот http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зошто религијата се меша во науката?

Пишување by LjaLjo on Сре Јан 30, 2008 8:58 pm

se mesa majka zosto ja gubi silata, zosto se dokazue deka e sve toa lazenje. a u vrska so kloniranjeto i ja sum protiv toa zosto ne cini da si izigrava `gospod` sve toa na kraj loso ce zavrsi Smile)
avatar
LjaLjo
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 259
Age : 31
Местолокација : Ajducko Maalo - Tetovo - Makedonija
Job/hobbies : Kickin Fat Lyrics
Humor : :)
Registration date : 2008-01-21

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/genocidub

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зошто религијата се меша во науката?

Пишување by VeRcE on Пет Фед 01, 2008 2:46 pm

najverojatno zoshto se plasha deka ce se dokaza mnogu rabote u koj veruel narodot deka ustvari ne e bsh takje..a za kloniranje..i ja sum protiv..toa e vishe epten zabegana rabota
avatar
VeRcE
Помлад Референт
Помлад Референт

Female
Број на мислења : 96
Age : 29
Местолокација : TETOVO
Job/hobbies : jskljld
Humor : dfgsdga
Registration date : 2008-01-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зошто религијата се меша во науката?

Пишување by katerinche on Пет Фед 01, 2008 5:12 pm

Religijata se zasnova na nekoi ideologii smisleni od chovekot, dodeka pak naukata se zasnova na fakti i nauchno dokazani raboti, pa normalno e deka jas ke veruvam vo neshto shto e dokazano a ne vo neshto shto samo se raskazuva. Poradi toa naukata se razviva, odi napred, se otkrivaat novi raboti, a dodeka pak religijata stoi vo mesto, nema shto novo da se sluchi. Poradi toa, religijata do strav deka seto ova postepeno vodi kon gubenje na vernicite i pobivanje na religiskite uchenja se obiduva da ja ospori naukata i nejzinite dostignuvanja.
avatar
katerinche
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 360
Age : 35
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : Work on Drug and AIDS prevention
Registration date : 2008-01-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/katerina_stojchevska

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зошто религијата се меша во науката?

Пишување by Dzordz on Чет Апр 24, 2008 2:38 am

Немам никаков коментар против тие две работи кои се косат помеѓу себе.
Но имам една забелешка во врска со тоа-Што мислите која е причината за поставувањето на пречките отстрана на религијата??
И размислете,кој е виновникот за лудилото во кое живееме денес.Таа наука која е напредна е причината за глобалното затоплување,за климатските промени,за брзото темпо на живот.Религијата само се обидува да ги задржи духовните вредности кај луѓето,затоа што колку што е корисна науката,толку е и деструктивна
avatar
Dzordz
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 166
Age : 35
Местолокација : TE
Job/hobbies : SKITAC
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зошто религијата се меша во науката?

Пишување by Bosko LFC on Пон Ное 03, 2008 8:59 pm

Зошто религијата се меша во науката? - kratko i jasno: tolku razbira Very Happy:D

ova mi dojde prvo na pamet ka go vidov prasanjevo inace ima mn da se zbori za ova, ali sea me mrzi da pisuam za ova
avatar
Bosko LFC
Новајлија
Новајлија

Male
Број на мислења : 46
Age : 28
Местолокација : Tetoo nase
Job/hobbies : Job mi je da navijam za Liverpul a hobbie mi e da se izderavam ka ce primimo ili dademo gol :D
Registration date : 2008-11-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зошто религијата се меша во науката?

Пишување by Mickey on Нед Ное 16, 2008 9:40 pm

Dzordz напиша:Немам никаков коментар против тие две работи кои се косат помеѓу себе.
Но имам една забелешка во врска со тоа-Што мислите која е причината за поставувањето на пречките отстрана на религијата??
И размислете,кој е виновникот за лудилото во кое живееме денес.Таа наука која е напредна е причината за глобалното затоплување,за климатските промени,за брзото темпо на живот.Религијата само се обидува да ги задржи духовните вредности кај луѓето,затоа што колку што е корисна науката,толку е и деструктивна
dobro kazano..

_________________
avatar
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 31
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

Преглед на профилот на членот http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зошто религијата се меша во науката?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот