MK FUN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Советувалиште за родители,деца и млади

+5
katerinche
Ak47
VeRcE
LjaLjo
Mickey
9 posters

Go down

Советувалиште за родители,деца и млади Empty Советувалиште за родители,деца и млади

Пишување by Mickey Нед Јан 20, 2008 5:04 pm

Не постои волшебен прирачник кој ќе ги упати родителите како да бидат добри родители. Подигањето на дете преставува голема одговорност, која обично ја прифаќаме како подарок и за тоа нема потреба од тренинг. Повеќето родители учат „во од“ како што наидуваат проблемите, под влијание на начинот на кој тие биле одгледувани или раководојќи се со она што го виделе или прочитале.
Родителите може да имаат различен стил, но нивната цел е заедничка. Сите родители сакаат нивните деца да израснат во здрави, среќни, добро прилагодени, успешни, задоволни, чесни, грижливи и одговорни возрасни личности кои ќе умеат да ги респектираат туѓите чувства, ќе бидат способни да соработуваат со другите и успешно да се справуваат со животните тешкотии. Исклучително е важна мотивираноста на родителите. Дали тие навистина сакаат да бидат родители или се чувствуваат неспремни и уплашени. Следните совети може да бидат од корист:

* Треба да бидете спремни дека како родители ќе доживеете различни чувства. Ќе има периоди во кои ќе чувствувате љубов, радост и гордост, но исто така и периоди со негативни емоции како лутина, паника и разочарување. Ваквите емоции може да предизвикаат чувство на кривица или да помислите дека не сте добар родител.

* Важно е да сфатите дека не се очекува да бидете безгрешни и дека секој (па и родителите) понекогаш прават грешки. Грешките се значајни само доколку ги повторуваме. Не губете време и енергија со тоа што ќе се чувствувате криви- изменете го она што не е добро.

* Информирајте се за она што не го знаете. Прочитајте литература за растот и развојот на децата, така ќе знаете што да очекувате.

* Имајте доверба во самите себе. Сослушајте ги мислењата на другите (така всушност се учи), но направете онака како што чувствуавте дека е правилно за вас и вашето дете. Верувајте во сопственота моќ на расудување.

* Кога зборувате со пријателите околу родителството, немојте да се жалите или кукате, бидејќи тоа нема да ги смени работите- обидете се да го смените пристапот.

* Немојте да очекувате премногу, од себе и од другите. Ценете се себеси заради мали работи. Вие работите исклучително важна работа - одгледувате дете.Немојте да се повлекувате ако згрешите (грешките се за да научите подобро, не за да се чувствувате лошо). Обидете се да предвидите како ќе се одвиваат работите.

* Прифатете ги сопствените чувства . Разберете дека мешаните чувства се нормална појава. Во време на промени или стрес, можеби ќе се чувствувате несреќни или криви. Помогнете си себеси така што ќе зборувате со партнерот, со пријателите, со членовите на семејството или со некој друг, кој не е вклучен во емоцијата.

* Наградете се себеси. Направете барем една работа во тек на денот која ви помага вам, да се чувствувате убаво. Побарајте некој да ви помогне така да имате време да направите нешто во што уживате – на пример да се искапите, да прочитате магазин, да играте фудбал, да прошетате, да зборувате со пријател/ка.

* Работете на вашите сопствени вредности. Ако вашите вредности и верувања се јасни, тоа е добра основа за воспитување на децата. Обидете се фамилијарните вредности да бидат заеднички со вашиот партнер, дури и ако се разликувате во мислењата. На тој начин ќе избегнете непотребна забуна кај децата. Ако вие и вашиот партнер се разликувате, обидете се да не се критикувате меѓусебно.

* Обезбедете си подршка . Ако нема кој да ви помогне, родителството може да биде навистина тешко. Ако се чувствувате сами а немате подршка од фамилијата, пронајдете пријател/ка со која ќе ги споделите грижите. Не се плашете да побарате помош- тоа не е знак на неуспех.

* Родителството е посебно тешко во услови кога имате проблеми, на пример насилство во семејството, проблеми со пари, здравствени проблеми и сл. Обидете се да ги разрешите проблемите, ако чувствувате дека не можете, побарајте професионална помош.

* Грижете се за вашите односи со партнерот и/или пријателите. Најдобро што може да направите за вашето дете е да се грижите за сопствените потреби за подршка и љубов. Веројатно е дека најблискиот однос ќе биде со вашиот партнер, но може и со некој специјален пријател/пријателка. Пронајдете време за вашите возрасни релации, да бидете заедно, да уживате во заеднички работи, да зборувате за тоа што се случило во тек на денот, да ги споделите идеите и чувствата или само да се релаксирате. Работејќи за себе, вие всушност работите во интерес на вашите деца, кои на овој начин најдборо учат за меѓучовечките односи.

* Справување со лутина. Најчесто родителите успешно се справуваат со ова чувство, но понекогаш може да се случи да ја изгубат контролата. Лутината е секогаш измешана со други чувства, како чувство на кривица, фрустрација, тага, чувство дека не сте сакани или дека сте употребени. Обидете се да се справите со тоа што го предизвикало теквото чувство. Ако чувствувате дека губите контрола, отстапете малку, излезете надвор, прошетајте. Внимавајте, ако ви се случило во моменти кога сте ја изгубиле контролата да го повредите вашето дете или сте биле насилни кон некој друг во семејството, побарајте професионална помош
Mickey
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 36
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

Советувалиште за родители,деца и млади Empty Re: Советувалиште за родители,деца и млади

Пишување by LjaLjo Пон Јан 21, 2008 3:11 am

majka me mrzi ova da citam sve Smile)) ja kazi sto se rabota u kratki crte hahahahaha
LjaLjo
LjaLjo
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Male
Број на мислења : 259
Age : 37
Местолокација : Ajducko Maalo - Tetovo - Makedonija
Job/hobbies : Kickin Fat Lyrics
Humor : :)
Registration date : 2008-01-21

http://www.myspace.com/genocidub

Вратете се на почетокот Go down

Советувалиште за родители,деца и млади Empty Re: Советувалиште за родители,деца и млади

Пишување by Mickey Пон Јан 21, 2008 3:13 am

Совети ... Smile
Mickey
Mickey
Администратор
Администратор

Male
Број на мислења : 476
Age : 36
Местолокација : Raccoon City
Job/hobbies : Learning
Humor : i hate admins
Registration date : 2008-01-19

http://www.mkfun.net

Вратете се на почетокот Go down

Советувалиште за родители,деца и млади Empty Re: Советувалиште за родители,деца и млади

Пишување by VeRcE Чет Јан 24, 2008 6:10 pm

ok..sea sum spremna da stanem majka Very Happy:D:D:D:D:D:
VeRcE
VeRcE
Помлад Референт
Помлад Референт

Female
Број на мислења : 96
Age : 34
Местолокација : TETOVO
Job/hobbies : jskljld
Humor : dfgsdga
Registration date : 2008-01-21

Вратете се на почетокот Go down

Советувалиште за родители,деца и млади Empty Re: Советувалиште за родители,деца и млади

Пишување by Ak47 Чет Јан 24, 2008 6:24 pm

Ne jadite gomna ...
izgleda Zhenska mi e trudna ...
Neutral Neutral Neutral
Ak47
Ak47
Помлад Референт
Помлад Референт

Male
Број на мислења : 82
Age : 37
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Knigovezec
Humor : 2funky4u.
Registration date : 2008-01-20

Вратете се на почетокот Go down

Советувалиште за родители,деца и млади Empty Re: Советувалиште за родители,деца и млади

Пишување by VeRcE Чет Јан 24, 2008 6:29 pm

hehheheehhe aj so srekja denot...tato Very Happy:D:D:D
VeRcE
VeRcE
Помлад Референт
Помлад Референт

Female
Број на мислења : 96
Age : 34
Местолокација : TETOVO
Job/hobbies : jskljld
Humor : dfgsdga
Registration date : 2008-01-21

Вратете се на почетокот Go down

Советувалиште за родители,деца и млади Empty Re: Советувалиште за родители,деца и млади

Пишување by Ak47 Чет Јан 24, 2008 6:31 pm

Ne e bash za smeenje ...
Ama fala
da ti se vrati !
Ak47
Ak47
Помлад Референт
Помлад Референт

Male
Број на мислења : 82
Age : 37
Местолокација : Tetovo
Job/hobbies : Knigovezec
Humor : 2funky4u.
Registration date : 2008-01-20

Вратете се на почетокот Go down

Советувалиште за родители,деца и млади Empty Re: Советувалиште за родители,деца и млади

Пишување by VeRcE Чет Јан 24, 2008 9:22 pm

aj fala pa aj moze ce dae gospod bliznaci Very Happy
VeRcE
VeRcE
Помлад Референт
Помлад Референт

Female
Број на мислења : 96
Age : 34
Местолокација : TETOVO
Job/hobbies : jskljld
Humor : dfgsdga
Registration date : 2008-01-21

Вратете се на почетокот Go down

Советувалиште за родители,деца и млади Empty Re: Советувалиште за родители,деца и млади

Пишување by katerinche Вто Јан 29, 2008 3:36 pm

Abe luge smejte si se vie, ama sovetive treba da gi prochitate, korisni se !!!
katerinche
katerinche
Приправник
Приправник

Female
Број на мислења : 360
Age : 40
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : Work on Drug and AIDS prevention
Registration date : 2008-01-20

http://www.myspace.com/katerina_stojchevska

Вратете се на почетокот Go down

Советувалиште за родители,деца и млади Empty Re: Советувалиште за родители,деца и млади

Пишување by gjavolche Пет Апр 11, 2008 12:28 am

U mkd e seushte nezdrava pojava da se ide na psiholog/psihijatar poshto patime od malogragjanshtina....Da imam odvishok pari,bi si plakjala seansi kaj psihijatar-bar nekoj kje me slusha! hahaahhaha (neli bidejki domashnite skoro nikad nemaat vreme,a drugarite/kite ne gledaat da ti pomognat nego da ti fakjaat seir-bar e taka u 98% od sluchaite)
gjavolche
gjavolche
Самостоен Референт
Самостоен Референт

Female
Број на мислења : 172
Age : 39
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : umetnost,knigi,filmovi,muzika,laf-muabet....
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Советувалиште за родители,деца и млади Empty Re: Советувалиште за родители,деца и млади

Пишување by ekszi88 Сре Апр 23, 2008 2:33 pm

Зошто нездрава појава? Јас одам на психијатар и не наидов на човек кој ме направи ненормална за тоа. Инаку верувај многу добра работа е одење на психијатар, т.е. зависи до психијатарот, ама ако имаш во план нема да се покаеш. Барем јас не се каам Smile
ekszi88
ekszi88

Female
Број на мислења : 2
Age : 35
Местолокација : Skopje
Job/hobbies : Knigi
Registration date : 2008-02-09

Вратете се на почетокот Go down

Советувалиште за родители,деца и млади Empty Re: Советувалиште за родители,деца и млади

Пишување by Kopac Сре Апр 23, 2008 9:27 pm

Ej Mene Me Mrzi Svite Da Ve Citam Very Happy Ce Procitam Koj Ce Imam Vreme LOL
Kopac
Kopac
Приправник
Приправник

Male
Број на мислења : 484
Age : 37
Местолокација : City Of Tetovo
Job/hobbies : Dj , Gaming & Music
Humor : Jas Ne Sum Dobil Nikakva Informacija Deka Sum Videl Neshto...
Registration date : 2008-01-19

http://www.myspace.com/k0p4c

Вратете се на почетокот Go down

Советувалиште за родители,деца и млади Empty Re: Советувалиште за родители,деца и млади

Пишување by *Sweet* Вто Окт 05, 2010 12:51 pm

Jas imam probelm:(((Mojata majka ninajmalku ne sednala da razgovara so mene se osekam osameno neznam na koj da se iskazam pokusav da ikazam nekolku pati nesto no taa sekojpat mi piskala za nepotrebni raboti me malretira sto so takvite roditeli i nie decata stradame nogou mi e tesko neznam sto da pravam nemozam vaka da izdrzam Sad(
*Sweet*
*Sweet*

Female
Број на мислења : 2
Age : 29
Местолокација : Strumica
Job/hobbies : Ucenje
Registration date : 2010-10-05

Вратете се на почетокот Go down

Советувалиште за родители,деца и млади Empty Re: Советувалиште за родители,деца и млади

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот